Mirosław Piotrowski

Mirosław Piotrowski

Partia: Ruch Prawdziwa Europa – Europa Christi
Data i miejsce urodzenia: 9 stycznia 1966, Zielona Góra
Wykształcenie: wyższe
Języki obce: brak danych

🌐 www.piotrowski.org.pl

Młodość i wykształcenie

Mirosław Piotrowski urodził się 9 stycznia 1966 roku w Zielonej Górze. W 1990 ukończył studia na KUL, w 1993 obronił na tej samej uczelni doktorat, w 2001 habilitował się na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 2002 za rozprawę habilitacyjną na temat reemigracji Polaków z Niemiec w latach 1918–1939 otrzymał nagrodę Prezesa Rady Ministrów. Był m.in. stypendystą Instytutu Herdera i Fundacji Adenauera. W 2003 objął stanowisko profesora KUL, został kierownikiem Katedry Historii Najnowszej w Instytucie Historii tej uczelni[. Prowadzi wykłady w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, współpracuje z „Naszym Dziennikiem”, Telewizją Trwam i Radiem Maryja jako felietonista w audycji Myśląc Ojczyzna. W pracy naukowej zajmuje się stosunkami polsko-niemieckimi w XX wieku, europejską chadecją, historią najnowszą Polski (w tym stosunkami państwo-Kościół), organami bezpieczeństwa PRL. Jest inicjatorem i prezesem Stowarzyszenia „Razem dla Lubelszczyzny”. W 2004 został wiceprezesem Klubu Inteligencji Katolickiej w Lublinie. Wszedł w skład Komitetu Obrony Dobrego Imienia Polski i Polaków.

Działalność polityczna

W 2004 roku z ramienia Ligi Polskich Rodzin uzyskał mandat posła do Parlamentu Europejskiego zdobywając 48 365 głosów. Brał udział w pracach Komisji Spraw Zagranicznych i Komisji ds. Rozwoju Regionalnego. Należał do frakcji Niepodległość i Demokracja, z której w grudniu 2006 przeszedł do Unii na rzecz Europy Narodów (rezygnując też z działalności w LPR). W 2009 z powodzeniem ubiegał się o reelekcję z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, uzyskując 84 904 głosy. W VII kadencji został członkiem grupy Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy. Nie przystąpił do PiS, a w styczniu 2012 opuścił delegację tej partii w PE. W 2014 został jednak ponownie jej kandydatem, z powodzeniem ubiegając się o poselską reelekcję z wynikiem ponad 73 tys. głosów. Niespełna cztery miesiące po wyborach, podobnie jak w poprzedniej kadencji, wystąpił z delegacji PiS. W 2018 założył partię Ruch Prawdziwa Europa. W 2019 lubelska lista kandydatów jego ugrupowania do PE została wykreślona przed dniem głosowania.

Źródła:
1. https://pl.wikipedia.org/wiki/Mirosław_Piotrowski_(historyk) [06.02.2020]
2. Fot. „Polish politician and member of the European Parliament (as of 2014)” – Martin Rulsch, Wikimedia Commons, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Miros%C5%82aw_Piotrowski_(Martin_Rulsch)_1.jpg, CC BY-SA 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/legalcode
Share Button