Wybory prezydenckie w USA 2016

Wybory prezydenckie 2016 – Sondaże ogólnokrajowe – wykresy

Wybory prezydenckie 2016 – Sondaże ogólnokrajowe – zestawienie

Wybory prezydenckie 2016 – Ostatnie sondaże stanowe – głosy elektorskie

Wybory w USA

D. TRUMP
279
H. CLINTON
259

ZWYCIĘZCA
WYMAGANE 270 GŁOSÓW ELEKTORSKICH

Wybory prezydenckie 2016 – System wyborczy

Wybory prezydenckie, które odbędą się 8 listopada 2016, w wyniku których wyłoniony zostanie 45. Prezydent Stanów Zjednoczonych.

O wyborze prezydenta i wiceprezydenta decyduje kolegium elektorów, które liczy 538 członków. Z każdego stanu pochodzi tylu elektorów, ilu ma on przedstawicieli w Kongresie (Izba Reprezentantów i Senat). Dystrykt Kolumbii, który nie jest stanem, posiada tylu elektorów ilu mógłby, gdyby był stanem, czyli trzech.

Na elektora nie może być wybrany senator, reprezentant ani żadna osoba sprawująca w imieniu Stanów Zjednoczonych jakikolwiek urząd powierniczy lub odpłatny. Elektorzy spotykają się jedynie w stanowych parlamentach i swoje głosy wysyłają do urzędującego Przewodniczącego Senatu USA, który na wspólnym posiedzeniu obu izb Kongresu dokonuje otwarcia kopert i zliczenia głosów.

W wyborach powszechnych obywatele udzielają poparcia poszczególnym elektorom, którzy zadeklarowali poparcie dla konkretnego kandydata na prezydenta i wiceprezydenta. Pomimo, iż taka forma wyborów ma charakter pośredni, to niczym nie różni się od wyborów bezpośrednich, ponieważ każdy głos na wybranego elektora jest równy głosowi na konkretnego kandydata na prezydenta.

Największe zdziwienie budzi fakt, że zwycięzca w danym stanie zgarnia wszystkie głosy elektorskie. Dla przykładu w Kalifornii, w której kandydat A zdobył 51% głosów wyborców (głosujących pośrednio przez elektora) uzyskuje poparcie 55 elektorów, natomiast kandydat B, który zdobył 49% głosów wyborców – nie otrzymuje ani jednego głosu elektora. W takim wypadku liczą się wyłącznie głosy zwycięzcy.

W 2000 roku Al Gore, który zdobył 48.4% głosów (50.999.897) przegrał wybory z Georgem Bushem, który uzyskał 47.9% głosów (50.456.002). W wyborach bezpośrednich (bez udziału elektorów) prezydentem USA zostałby Al Gore, jednak w tym przypadku przegrał z Georgem Bushem na głosy elektorskie. Al Gore uzyskał 266 głosów elektorskich, a George Bush 271, co zapewniło mu zwycięstwo w wyborach prezydenckich.

Wybory prezydenckie 2016 – Sonda

Który kandydat powinien zostać 45. prezydentem USA?
Advertisment ad adsense adlogger