Wybory prezydenckie w USA 2016 – Donald Trump

Donald Trump

Donald TrumpDonald Trump (ur. 14 czerwca 1946 w Nowym Jorku) – amerykański przedsiębiorca i polityk, miliarder; właściciel licznych nieruchomości komercyjnych w USA, założyciel oraz CEO (chief executive officer) Trump Organization. Prowadził również w USA TV show – The Apprentice, a następnie The Celebrity Apprentice. Kandydat republikanów na prezydenta w wyborach w 2016.

W latach 1964–1987 należał do Partii Demokratycznej, a od 1987 do 1999 do Partii Republikańskiej, z której przeszedł do Partii Reform. W 2001 powrócił do Demokratów, z których w 2009 przeszedł ponownie do Republikanów. Od 2011 do 2012 był niezależny, po czym ponownie przystąpił do Republikanów.

W wyborach prezydenckich w 2016 roku ubiegał się o nominację na kandydata Partii Republikańskiej. Szefem jego kampanii jest Corey Lewandowski. W swojej kampanii obiecuje budowę muru na granicy z Meksykiem, aby zablokować napływ nielegalnych imigrantów. Bezpośredni koszt muru według niego samego miałby zostać przerzucony na państwo Meksyk. Z racji rosnącego zagrożenia wewnętrznego terroryzmem proponuje wprowadzenie zakazu wjazdu muzułmanów na teren Stanów Zjednoczonych, a także większych ilości uchodźców z Syrii. Opowiada się za zwiększeniem i większą możliwością deportacji nielegalnych już obecnych imigrantów. 19 lipca 2016 podczas konwencji w Cleveland oficjalnie został kandydatem Partii Republikańskiej na prezydenta USA. Jego główną rywalką w wyborach została była sekretarz stanu USA z Partii Demokratycznej Hillary Clinton.

Program gospodarczy

– Podniesienie płacy minimalnej
– Maksymalna stawka podatkowa 33%
– Maksymalny podatek dla przedsiębiorstw 15% (obecnie 35%)
– Wysokie cła na towary z Meksyku i Chin
– Likwidacja programu „ObamaCare”

Kwestie światopoglądowe

– Zakaz aborcji, z wyjątkiem zagrożenia życia
– Nienaruszalne prawo do broni
– Deportowanie nielegalnych imigrantów
– Budowa muru na granicy z Meksykiem

Polityka zagraniczna

– Poprawa stosunków z Rosją
– Pozostawienie Europie sprawy Ukrainy i Krymu
– Kwestionowanie zobowiązania USA wobec sojuszników z NATO