Jacques Cheminade

Opis kandydata

Jacques Cheminade (ur. 20 sierpnia 1941 w Buenos Aires) – francuska osobowość ze świata polityki, kandydat w wyborach prezydenckich 1995 roku (0.28% otrzymanych głosów w pierwszej turze), twórca partii Solidarité et Progrès (Solidarność i Postęp) w 1996 roku. W 2012 ponownie ubiegał się o fotel prezydenta Francji.

Cheminade ma podwójne obywatelstwo francusko-argentyńskie (jego ojciec pracował w Argentynie od lat 1920); przeprowadził się do Francji w wieku 18 lat. Posiada dyplom prestiżowej szkoły handlowej HEC w Paryżu (1963), licencjat z prawa (1965), oraz dyplom École nationale d’administration (promocja 1967-1969, Jean Jaurès). W latach 1969-1971, był urzędnikiem w centrum relacji gospodarczych z zagranicą we francuskim Ministerstwie gospodarki i finansów (jego praca dotyczyła m.in. tworzenia wspólnego rynku europejskiego). Pracował następnie w Nowym Jorku, jako przedstawiciel przemysłu francuskiego.

Pracując w Stanach Zjednoczonych, spotkał Lyndona LaRouche’a, w 1974. Po części pod jego wpływem, Cheminade czyta i krytykuje Marksa, interesuje się przy tym myślicielami takimi jak G. W. Leibniz, Mikołaj z Kuzy i G. E. Lessing.

Poglądy polityczne Cheminade’a są inspirowane de Gaullem i Jaurèsem, i skupiają się na krytykowaniu ekonomii spekulacyjnej, która niszczy jego zdniem ekonomię jako taką. „Oligarchia finansowa” z „londyńskiego i nowojorskiego City” oraz Fed są w centrum krytyki polityka. Istotnym elementem programu Cheminade’a jest podbój przestrzeni pozaziemskiej (m.in. przez wykorzystywanie możliwości związanych z eksploatacją planety Mars).